Forum Leatherforum Strona Główna Leatherforum
Skóra i futra
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skóra naturalna czy sztuczna? Aspekty praktyczne i etyczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Leatherforum Strona Główna -> Dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrnemo



Dołączył: 02 Sie 2008
Posty: 2435
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 22:21, 02 Lis 2016    Temat postu: Skóra naturalna czy sztuczna? Aspekty praktyczne i etyczne

Temat ten byl już szeroko poruszany na forum wiele lat temu ale nikt już nie pamięta w jakim dziale i w jakim temacie i przy okazji czego Wink

Niemniej nowi użytkownicy zawsze do tego zaczynają - zaśmiecając swoimi trafnymi lub mniej trafnymi odpowiedziami tematy o zupełnie innych zagadnieniach.

Proponuję więc rozwijać dyskusje tutaj.
Tj. kulturalnie wymieniać się argumenty, przedstawiać swoje subiektywne i obiektywne odczucia, komentować opinię na ten temat innych ludzi np. celebrytów czy naukowców.

Cytować książki i opracowania naukowe, itp. itd.

Krótko mówiąc - wymieniać się swoimi POGLĄDAMI.

Na dobry początek takie ogólne blogowe wprowadzenie:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mrnemo dnia Czw 20:40, 02 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bielun



Dołączył: 20 Gru 2011
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: W-wa

PostWysłany: Czw 10:29, 03 Lis 2016    Temat postu:

Ja problem etyczny rozwiązuję w ten sposób, że kupuję głównie rzeczy używane ze skóry naturalnej. W innym wypadku zresztą nie udałoby mi się skompletować tak obszernej skórzanej garderoby.

Podaż jest spora, chętnych nie ma dużo, bo w modzie są co najwyżej damskie ramoneski czy legginsy a'la skóra. Z mody męskiej prędzej ludzie kupią "codzienne": skórzane kurtki, albo dużo zapłacą za odzież motocyklową.

Natomiast sektor w który ja celuję to eleganckie skórzane ciuchy.
Te najczęściej mimo tego że sprzedawane jako używane, były ubrane tylko raz czy dwa razy i są jak nowe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mrnemo



Dołączył: 02 Sie 2008
Posty: 2435
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 18:00, 03 Lis 2016    Temat postu:

Bardzo praktyczne podejście - skóra naturalna dobrze przechowywana i konserwowana moze służyć długie lata!

Nie do końca zgadzam się co do żywotności ekoskóry - powszechnie się uważa że jest bardziej długotrwała - ale ja zauważam odwrotnie np. w butach z prawdziwej skóry chodzę juz 5 sezon, a kurtka skóropodobna po 3 latach/sezonach juz sie "wytarła" tzn materiał skóropodobny przy kołnierzu odchodzi "płatami".

Kwestie etyczne mialem na myśli czy warto zabijać zwierzęta dla skór = temat rzeka - ja uważam że skorio się juz tą krowę czy świnie wyhodowało i zabiła dla hamburgerów to trzeba z niej wyorzystać wszystko co możliwe - mięso zjeść , z kości zrobić żelatyne,a ze skóry ubrania i obuwie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
madawc



Dołączył: 03 Lip 2016
Posty: 185
Przeczytał: 3 tematy

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 20:52, 04 Lis 2016    Temat postu:

Tak może z innej beczki : fotel obrotowy wykonany z eko-skóry nie poleciłbym nikomu. W moim przypadku, po korzystaniu z takiego kilka miesięcy zauważyłem odpadające maluteńkie fragmenty tejże eko-skóry. Teraz po dłuższym czasie użytkowania muszę go zasłaniać jakimś ręcznikiem, bo paskudnie wygląda w towarzystwie, a mam mały pokój :/
Wiadomo, taki fotel pokryty prawdziwą skórą jest często droższy, ale wydaje mi się dużo trwalszy. A w takim fotelu przyjemnie się siedzi Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bielun



Dołączył: 20 Gru 2011
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: W-wa

PostWysłany: Pią 23:47, 04 Lis 2016    Temat postu:

Również uważam, że eko-skóra jest nietrwała, odchodzi takimi małymi płatkami lub się przeciera. Skóra naturalna oczywiście też pęka czy się przeciera, ale konserwacja zdecydowanie przedłużą jej trwałość.

Natomiast meble z eko-skóry zwłaszcza te biurowe zaczynają pękać czy przecierać się bardzo szybko - po roku czy dwóch. Oczywiście czasem eko-skóra jest lepszej jakości, to wytrzymuje dłużej. Ale raczej regułą jest dużo szybsze przetarcie niż tkaninowych materiałów obiciowych.

W pracy niedawno wymienialiśmy fotele i jeden fotel miał pokrycie częściowo skajowe, częściowo skórzane i muszę powiedzieć, że byłem przekonany, że cały jest ze skaju, bo skóra była dość gumowa, niezbyt przyjemna w dotyku. Zajrzenie pod pęknięcie ujawniło, że jest to prawdziwa skóra. To raczej skutek braku jakiejkolwiek konserwacji, ale te skóry obiciowe też są inne niż na ubrania. muszę powiedzieć, że nie jestem wielkim fanem skórzanych mebli.

Sam mam kanapę z eko-skóry ale kupioną nie z powodu zamiłowania, tylko względów praktycznych. Rzeczywiście po paru latach naprawdę widać zużycie, następna będzie materiałowa.

Co do zabijania dla skór - kupując używane wychodzę z założenia, że już życia zwierzęciu nie zwrócę, a lepiej, żeby ktoś w tym chodził niż miało się zmarnować jest spora podaż skórzanych ubrań, bo kiedyś były modne, a obecnie mało osób w tym chodzi. Dzięki temu można nabyć za ułamek ceny świetne ubranie i to praktycznie nowe. Oczywiście użytkowanie i konserwacja skórzanych ubrań jest bardziej problematyczna niż zwykłych. To może być też powód większej popularności eko-skóry.

Jedna z moich byłych dziewczyn miała kurtkę z eko-skóry którą dopóki nie przeczytałem metki uważałem za skórzaną - bo eko-skóra była tak dobrze "zrobiona". Jak dla mnie nie ma problemu, jeśli eko-skóra jest trwała i przyjemna w dotyku, to OK. Chodzi o specyficzny wygląd i odczucie, a to czy jest to naturalny materiał czy syntetyczny nie ma dla mnie znaczenia. Natomiast rzadko kiedy eko-skóra jest taka fajna.

Co do ekologiczności, to oczywiście sztuczna skóra wcale nie jest, wbrew temu co się mówi jakoś bardziej szkodliwa dla środowiska. Procesy barwienia czy garbowania skóry naturalnej połączone z hodowlą zwierząt są z pewnością większym obciążeniem dla środowiska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mrnemo



Dołączył: 02 Sie 2008
Posty: 2435
Przeczytał: 5 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 10:38, 05 Lis 2016    Temat postu:

Z meblami potwierdzam całkowicie - ponad to przy dermie, jak czestto w meblarstwie nazywają imitacje skóry poddobnie jak z obuwiem - mamy problem przy wysokich temperturach tzw. "odparzania" - prawdziwa skora jednak lepiej oddycha i np. przy wielogidzinnym siedzenie w takim wspomnianym fotelu w upalny dzien - jest jednak roznica na jakim rodzaju fotelu siedzimy podobnie z butami pochodz sobie w upale w butach (nawet wygodnych) ze sztucznej skory a pózniej z naturalnej Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
fox_pelt



Dołączył: 14 Paź 2012
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 18:59, 30 Sie 2018    Temat postu:

Ja osobiście nie mam oporów moralnych przed użytkowaniem skór czy futer. Dopóki zwierzęta są hodowane w warunkach, które specjaliści uznają za dobre to nie mam uwag. Po to są zwierzęta - użytkujemy je na mięso, skóry itd.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stvari



Dołączył: 11 Gru 2018
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wielkopolska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 1:06, 11 Gru 2018    Temat postu:

Dla mnie jedynie skóra naturalna, plastikowe zamienniki mnie kompletnie nie interesują. Skóra jest trwalsza (mama miała rękawiczki z plastikowej "skóry" - po dwóch latach wyglądały, że szkoda gadać), oddychająca, ładniejsza, naprawdę ekologiczna oraz ma wspaniały zapach - zapach skóry to jedna z cech, które mnie niesamowicie pobudzają. Wolę zapłacić więcej i mieć produkt o znacznie lepszych właściwościach. W życiu bym nie założył, ani sztucznej skóry, ani sztucznego futra.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Leatherforum Strona Główna -> Dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin